wczytywanie

Poznaj wpływ huśtania się na rozwój dziecka

Play Wood Things: Drewniane zabawki dla dzieci

hustawka-dla-dzieci

Ta popularna forma rozrywki to dla dzieci nie tylko źródło radości. Od wieków drewniane huśtawki dla dzieci stanowią ulubione miejsce zabaw, a badania naukowe coraz częściej podkreślają korzyści, jakie płyną z tej pozornie prostej aktywności, jaką jest rytmiczne kołysanie się na nich. Jak jeszcze bujanie się może ułatwiać harmonijny rozwój maluchów? Dowiedz się, dlaczego bujaki, deski balansowe i równoważnie mogą być przydatnymi pomocami dla opiekunów chcących zadbać o zdrowie swoich pociech.

Spis treści

Rozwój motoryczny i koordynacja ruchowa

Najmłodsi zwykle są huśtani przez rodziców, ale nawet wtedy ćwiczą. Muszą utrzymywać prostą postawę i mocno się trzymać. W czasie tej zabawy oglądają świat z innej perspektywy. Dostosowują się do zmian pozycji, wykonując niewielkie ruchy, których mogą nawet nie być świadomi. Jednocześnie cały czas doskonalą swoją koordynację i zyskują poczucie położenia w przestrzeni.

Z kolei ruchy do przodu i do tyłu, które są potrzebne do samodzielnego rozhuśtania, wymagają od starszego dziecka synchronizacji ruchów rąk i nóg, co rozwija jego umiejętności motoryczne i przestrzenne. Regularna zabawa na huśtawce nie tylko sprawia przedszkolakowi przyjemność, ale także przyczynia się do harmonijnego rozwoju jego ciała i poprawy sprawności fizycznej.

hustawka-dla-dziecka

Stymulacja sensoryczna i zmysł dotyku

Ruch huśtawki angażuje układ przedsionkowy i błędnik, które są bardzo ważne dla utrzymania równowagi i wykształcenia orientacji przestrzennej. Zmiany położenia ciała i różne prędkości ruchu to bodźce, które oddziałują na umysł i ciało dziecka. 

Kontakt dłoni z linami huśtawki oraz nóg z jej drewnianym siedzeniem dostarczają dodatkowych wrażeń dotykowych, które są niezbędne do poznawania świata. Dzięki temu dziecko wzmacnia zdolności poznawcze związane z percepcją dotykową. Huśtanie staje się więc nie tylko źródłem radości, ale również ważnym ćwiczeniem wspierającym wszechstronny rozwój sensoryczny.

Koncentracja, uwaga i rozwój percepcji

Rytmiczny ruch huśtawki na początku może wymagać od najmłodszych koncentracji i skupienia, a potem staje się miłym tłem do poznawania świata. Oglądanie rodziców, placu zabaw i otoczenia z innej perspektywy:

  • dostarcza umysłowi malucha nowych bodźców, które są istotne w procesie tworzenia się kolejnych połączeń nerwowych w mózgu,
  • pomaga w rozwijaniu umiejętności śledzenia swojego ruchu i świadomości otaczającej malucha przestrzeni,
  • kształtuje umiejętność reagowania na zmieniające się czynniki, co jest ważne dla rozwoju percepcji wzrokowej i przestrzennej. 

Konieczność utrzymania równowagi i odpowiedniej reakcji na zmiany położenia ciała wymaga od dziecka skupienia uwagi na swoich ruchach i odczuciach. Tego typu aktywność sprzyja również rozwojowi zdolności planowania i przewidywania, gdyż maluch musi dostosowywać swoje ruchy do prędkości i kierunku poruszania się huśtawki. W efekcie huśtanie nie tylko jest źródłem radości, ale także wpływa na wszechstronny rozwój mózgu.

 siedzisko-do-hustania

Aktywność fizyczna i wzmocnienie mięśni

Huśtanie na huśtawce jest formą aktywności fizycznej, która mimo swojej prostoty przyczynia się do ćwiczenia różnych grup mięśniowych. Podczas tej zabawy maluch angażuje mięśnie ramion, nóg, brzucha oraz pleców, co prowadzi do ich wzmocnienia i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Podobnie dzieje się w przypadku zabawy na desce balansowej lub równoważni.

Wysiłek związany z wprawianiem huśtawki w ruch, utrzymywaniem równowagi oraz kontrolowaniem tempa i kierunku huśtania sprzyja budowaniu siły mięśniowej oraz wytrzymałości. Regularna zabawa na bujawce stymuluje także rozwój koordynacji ruchowej. Dzięki huśtaniu dzieci nie tylko bawią się i relaksują, ale również aktywnie pracują nad kondycją swojego ciała, co jest ważne dla utrzymania zdrowia i sprawności w całym przyszłym życiu.

Play Wood Things: drewniane huśtawki dla dzieci

Bujawki z drewna służą dzieciom do zabawy i ćwiczeń, a także pomagają im w wyciszeniu się i zrelaksowaniu. Bezpieczne dla najmłodszych, ergonomiczne i dostosowane do danego wieku sprzęty znajdziesz w ofercie Play Wood Things. Możecie używać ich w domu lub na zewnątrz, pomalować na wybrane kolory lub łatwo złożyć i przenieść albo schować w razie potrzeby. Zobacz huśtawki, deski balansowe i inne drewniane zabawki do mieszkania i ogrodu na naszej stronie.

Liczba produktów: 0

Brak produktów w wybranej kategorii.

Dlaczego
warto wybrać
nasze
produkty?

Naturalne surowce

Nowoczesne technologie

Przemyślane wzornictwo

Bezpieczne i funkcjonalne

Domowy plac zabaw
w pokoju Twojego Dziecka

Na naszą ofertę składają się wysokiej jakości drewniane produkty przeznaczone dla najmłodszych, takie jak:

  • Huśtawki
  • Bujaki
  • Piklery
  • Drabinki
  • Zabawki
  • Zestawy

Wszystkie nasze produkty wykonane są z ekologicznych surowców przy użyciu nowoczesnych technologii, dzięki czemu cechują się precyzją wykonania, bezpieczeństwem użytkowania oraz dużą wytrzymałością i długowiecznością.

Nasze meble są nie tylko ergonomiczne i funkcjonalne, ale również dobrze zaprojektowane. Ich minimalistycznych charakter idealnie wkomponuje się w każdy dziecięcy pokój.

Zapewnij swojej pociesze nieograniczony dostęp do zabawek, które pozytywnie wpłyną na jej rozwój motoryczny i sensoryczny.

Sprawdź gotowe zestawy
Masz pytanie?
kontakt@playwoodthings.eu
+48 698 893 263
Śledź nas na:

Blog - to Cię zainteresuje!

Zobacz wszystkie wpisy

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco

Trwa przetwarzanie danych...

Strony internetowe Nowy Sącz

Pozycjonowanie Grupa Tense

do_gory